LODGES COMPREHENSIVE DATABASE

LODGE HARMONY No. 1448
Date of Consecration: 1st April 1950
Regular Meeting Dates: 1st Saturday Monthly
Election Meeting: January
Annual Installation: 24th February
SUPERVISOR: Bro. George Idowu Kawalley PM
YEAR:  2020 AD
No Rank Name Tel E-mail
1 RWM Bro. Donal Davies Cole 076-350056 donalddaviescole@gmail.com
2 IPM Bro. Arthur Adeola Smith 076- 148111 asmith@bsl.gov.sl
3 Depute Master
4 Substitute Master
5 WSW Bro. Isaac A. Macrae 077-707289 isaacmacrae@yahoo.com
6 WJW Bro.Brain E.C. Whenzle 078-155119 brian.whenzle@yahoo.co.uk
7 Secretary Bro. Desmond O. Jones 078-934625 dojones923@yahoo.com
8 Assistant Secretary
9 Treasurer Bro.Reginald O.B. Smith 077-280877 olaitor3@gmail.com
10 Chaplain
11 Almoner
12 Jeweller
13 Architect
14 Senior Deacon
15 Junior Deacon Bro.Donald E.A.Theo-Harding 076-639075 luv2csimi@gmail.com
16 Director of Ceremonies Bro.Theodore S.A.Clarkson Dorecee@yahoo.com
17 Assistant Director of Ceremonies
18 Bible Bearer
19 Marshall
20 Organist
21 Inner Guard
22 President of Stewards
23 Stewards
24 Stewards
25 Stewards
26 Stewards
27 Stewards
28 Stewards
29 Stewards
30 Tyler
LODGE TRAVELLERS No. 1455
Date of Consecration: 27th August 1950
Regular Meeting Dates: Last Friday Monthly
Election Meeting: February
Annual Installation: 17th March (St Patrick’s Day)
SUPERVISOR: Bro. Dr. Samura M Wilson Kamara PM
YEAR:  2020 AD
No Rank Name Tel E-mail
1 RWM Bro.A.H.R.Wilson 076-682630 alfordwilson@hotmail.com
2 IPM Bro.Freddy Bolo-Jones 078-950045 bobczuk@hotmail.com
3 Depute Master Bro.R.M. Robert 076-617944 tekpa2002@yahoo.co.uk
4 Substitute Master Bro.Henri C.Herman-Smith 076-589983 hermansmithesq63@yahoo.com
5 WSW Bro.E. Kaitell 076-282649 erasmuskaitell@gmail.com
6 WJW Bro. Franklyn Bai Kargbo 079-972229 fkaikargbo@gmail.com
7 Secretary Bro.A.B. Coker 078-465384 cokerarnold933@gmail.com
8 Assistant Secretary
9 Treasurer Bro. Femi Stanley 078-341519 hannahfemistanley@gmail.com
10 Chaplain
11 Almoner
12 Jeweller
13 Architect
14 Senior Deacon
15 Junior Deacon
16 Director of Ceremonies
17 Assistant Director of Ceremonies Bro. M.T.Deigh 076-611858 texsondeigh@yahoo.com
18 Bible Bearer
19 Marshall Bro.G.O.S. Hedd 076-607113 heddgerald@gmail.com
20 Organist
21 Inner Guard
22 President of Stewards
23 Stewards
24 Stewards
25 Stewards
26 Stewards
27 Stewards
28 Stewards
29 Stewards
30 Tyler
LODGE SAPIENS No. 1620
Date of Consecration: 11th 1966
Regular Meeting Dates: 4th Saturday Monthly
Election Meeting:  December
Annual Installation: 25th January( St Paul’s Day)
SUPERVISOR: Bro. Magnus Adeyemi Decker PM
YEAR:  2020 AD
No Rank Name Tel E-mail
1 RWM Bro.Dr.Samura M.W. Kamara 076-616340 samura1kay@yahoo.com
2 IPM Bro.Nathan K.Thorpe 076-609151 nathanthorpe65@yahoo.com
3 Depute Master Bro.A.R.M. Williams 076-618074
4 Substitute Master
5 WSW Bro.Alhassan J. Kanu 076-768846 alhassankanu@yahoo.co.uk
6 WJW Bro.Bunting U.C.Williams 079-081392 bunting-williams@yahoo.co.uk
7 Secretary Bro.Charles E.B.Williams 078-191919 charlesebwilliams22@gmail.com
8 Assistant Secretary
9 Treasurer Bro.Crispin KaiKai 076-964000 kazkazmitch@gmail.com
10 Chaplain Bro.Arthur M.Doherty 030-459843
11 Almoner Bro. Patrick D. Green 076-779511
12 Jeweller Bro.Clifford Nicol 1-614778-2540 cliff-n@msn.com
13 Architect
14 Senior Deacon Bro.Arthur  E. Macfoy 078-368627 Arthurmacfoy@gmail.com
15 Junior Deacon Bro.Donald M. Charles 076-423735 donmathcharlie74@gmail.com
16 Director of Ceremonies Bro.Cecil A.Val-Davies 078-404989 cvaldavies@yahoo.com
17 Assistant Director of Ceremonies
18 Bible Bearer Bro.Dunstan King 077-307227 dunking-2007@yahoo.com
19 Marshall
20 Organist
21 Inner Guard Bro.Alimanny Baba Sill 079-670667 alimamysilla@yahoo.co.uk
22 President of Stewards Bro. Ibrahim Tito Sankoh 078-347271 igsankoh@slcb.com
23 Stewards
24 Stewards
25 Stewards
26 Stewards
27 Stewards
28 Stewards
29 Stewards
30 Tyler Bro. Williams R.C.Moses williammoses075@gmail.com
LODGE BLUE DIAMOND No. 1687
Date of Consecration: 12th October 1974
Regular Meeting Dates: 2nd Saturday February, March, April, May, July, September, November
Election Meeting:  April
Annual Installation:
SUPERVISOR: Bro. Magnus Adeyemi Decker PM
YEAR:  2020 AD
No Rank Name Tel E-mail
1 RWM Bro. Philip E.Bindi 088-660121/076-777887 philibind20a@gmail.com
2 IPM Bro.Emad Khoury 076-608351 Emad-imres@yahoo.com
3 Depute Master
4 Substitute Master
5 WSW
6 WJW Bro.Ayodele M.Thomas 078-781555/077-906473
7 Secretary Bro.Ronald G.Fashole-Luke 030/031/078-207795  
8 Assistant Secretary
9 Treasurer Bro.Ismail S.T. Tarashid 076-629500 ishtee2009@yahoo.com
10 Chaplain
11 Almoner
12 Jeweller
13 Architect
14 Senior Deacon
15 Junior Deacon
16 Director of Ceremonies
17 Assistant Director of Ceremonies
18 Bible Bearer
19 Marshall
20 Organist
21 Inner Guard
22 President of Stewards
23 Stewards
24 Stewards
25 Stewards
26 Stewards
27 Stewards
28 Stewards
29 Stewards
30 Tyler
LODGE EXCELSIOR No. 1807
Date of Consecration: 28th February 1996
Regular Meeting Dates: 2nd Wednesday February, April, June, August, October and December
Election Meeting:  February
Annual Installation: 30th April (St. Catherine’s Day)
SUPERVISOR: Bro. George Idowu  Kawalley PM
YEAR:  2020 AD
No Rank Name Tel E-mail
1 RWM Bro.E.A.C. Nylander
2 IPM Bro.Micheal O.R.Laboor 076-600031 labormichael@yahoo.com
3 Depute Master
4 Substitute Master
5 WSW Bro. Simeon Jonjo 076-666500 Sjonjoeyahoo.com
6 WJW Bro.Mohamed Sesay 076-641716
7 Secretary Bro.Alfred E.O.Anderson 076-615798 oluhoitunanderson2012@yahoo.com
8 Assistant Secretary
9 Treasurer
10 Chaplain Bro.Jacob B. Davies 076-659186
11 Almoner Bro. Bunting Waters-Bright 077-811816 octopussw@gmail.com
12 Jeweller
13 Architect
14 Senior Deacon Bro.Jayeloa Davies 088-653537 davidjayeola7@gmail.com
15 Junior Deacon Bro.Donald Faulkner 076-601843 ma4ucky@gmail.com
16 Director of Ceremonies Bro.G.A.E.Hamiliton 076-602551
17 Assistant Director of Ceremonies Bro.Rexfrord R.O.Labor 076-620845 reddidoerexdido.net
18 Bible Bearer
19 Marshall
20 Organist
21 Inner Guard Bro.Dwight William 076-635129
22 President of Stewards
23 Stewards
24 Stewards
25 Stewards
26 Stewards
27 Stewards
28 Stewards
29 Stewards
30 Tyler Bro. William Moses 077-274447
LODGE ACADEMIC No. 1138
Date of Consecration: 4th December 1914
Regular Meeting Dates: 2nd Thursday Monthly (Except in May and June)
Election Meeting: 31st May
Annual Installation: 24th June (St. John’s Day)
SUPERVISOR: Bro. Magnus Adeyemi Decker PM
YEAR: 2020 AD
No Rank Name Tel E-mail
1 RWM Bro.Raymond O.Mason
2 IPM Bro.Babatunde J.Spencer 076-244425 babs.spencer@undp.org
3 Depute Master Bro.Alex E.Mason 076-632417 amason@bsl.gov.sl
4 Substitute Master Bro.Dr.D.S.C.Spencer 076-610441 dscspencer@gmail.com
5 WSW Bro.Kingston G.F.King 078-122420 kingstongfking@yahoo.com
6 WJW Bro.O.Jonah 079-330766 ondsimus.jonah@sierratel.com
7 Secretary Bro.Cecil A.Val-Davies 078-404989 cvaldavies@yahoo.com
8 Assistant Secretary Bro.Maurice A. Green 078-810840 mag66858@gmail.com
9 Treasurer Bro.J.G. Wilkson 076-812244 j.wilki@yahoo.com
10 Chaplain Bro. A.B.C.Jones 031-611272 abcajones@yahoo.com
11 Almoner Bro.V.J.O.Hastings-Spaine 079-182143 vichastingspaine@gmail.com
12 Jeweller Bro.E.H. Taylor
13 Architect Bro.D.O.B.During 076-610489 donduring@yahoo.com
14 Senior Deacon Bro. Victor Johnson 078-278797 samjonesom@gmail.com
15 Junior Deacon Bro.S.L. Sandy 076-210100 delawrence2018@gmail.com
16 Director of Ceremonies Bro.P.E.B.Wellington 079-437630 wellingtonroger69@gmail.com
17 Assistant Director of Ceremonies Bro.John N.A.Coker 076-610726 aristobuluscoker@yahoo.com
18 Bible Bearer Bro. Vidal Coker 076-842625
19 Marshall
20 Organist
21 Inner Guard Bro.Daryl Wellington 030-901501 darylvictorwellington@yahoo.co.uk
22 President of Stewards Bro.M.A.Bobb-Lucas 076-260393 stmichaelbob@yahoo.co.uk
23 Stewards Bro. Gavin Cole 088-495616
24 Stewards
25 Stewards
26 Stewards
27 Stewards
28 Stewards
29 Stewards
30 Tyler Bro.T.F.J. Nicholson 030-031617

Leave a Reply