LODGES COMPREHENSIVE DATABASE

LODGE DELCO No. 1624
Date of Consecration: 22nd October 1966
Regular Meeting Dates: 3rd Saturday January,March, April, May, September, October, December
Election Meeting:  3rd Saturday September
Annual Installation: 3rd Saturday October
SUPERVISOR: Bro.Dr. Samura M Wilson Kamara PM
YEAR:  2020 AD
No Rank Name Tel E-mail
1 RWM Bro.Benjamin S.Williams 076-801432 benjaminwilliams10@yahoo.com
2 IPM Bro.Chrispin E.A. Harding 076-340661 adepuju@yahoo.com
3 Depute Master Bro.Reginald Sydney Fynn 076-608511 reggifynn@gmail.com
4 Substitute Master Bro.Albert S.Sorba-Cambell campalbertsorba@gmail.com
5 WSW Bro.Reynold D. Decker 030-312200
6 WJW Bro.Gershon Lewis-Wyse gershon.lewis-wyse@aureolinsurance.com
7 Secretary Bro.Johannes J.O.Driscoll 077-489764 driscolljohannes@yahoo.co.uk
8 Assistant Secretary Bro.Akinluyi S.W. Taylor 078-784641 2kizoat@gmail.com
9 Treasurer Bro.Maurice S.C Netteh 076-344510
10 Chaplain
11 Almoner Bro.S.D.O. Dixon-Williams 076-136228
12 Jeweller
13 Architect Bro.Michael B. Johnson 031-388084 Babatundejohnson06@gmail.com
14 Senior Deacon Bro.Salifu S. Samura 076-292666 sittasalifu@gmail.com
15 Junior Deacon Bro.Easmon Ngakui 076-665828 easmonngakui2@yahoo.com
16 Director of Ceremonies Bro.Magnus A. Decker 079-081392 mag-decker@yahoo.com
17 Assistant Director of Ceremonies Bro.Aubrey E.A. Leslie-Jones 076-801488 aleslie-jones@ecobank.com
18 Bible Bearer Bro.Arnold G.B.Faulkner 076-621667 Arnoldfaulkner@yahoo.com
19 Marshall
20 Organist
21 Inner Guard Bro. Emeric Coker 077-965091 cokeremeric1624@gmail.com
22 President of Stewards Bro. Sonny E. Adams 076-608298 sonnyadams74@gmail.com
23 Stewards Bro. Kasho J. Holland-Cole 030-592818 kashohollandcole@gmail.com
24 Stewards
25 Stewards
26 Stewards
27 Stewards
28 Stewards
29 Stewards
30 Tyler
LODGE THE EARL OF EGLINTON AND WINTON No. 1650
Date of Consecration: 20th May 1969
Regular Meeting Dates: 4th Wednesday March, June, September, December
Election Meeting:  4th Wednesday September
Annual Installation: 16th October (St. Elwig’s  Day)
SUPERVISOR: Bro. George Idowu Kawalley PM
YEAR:  2020 AD
No Rank Name Tel E-mail
1 RWM Leon E W S Aboko-Cole efamoroti@gmail.com
2 IPM Walter S F Nicol dittonicol@yahoo.com
3 Depute Master Justice N C Browne-Marke, PM nbmarke58@gmail.com
4 Substitute Master Nathaniel A F Cole, PM knathanielcole43@gmail.com
5 WSW Charles Macfoy, PM charlmacfoy@yahoo.com
6 WJW Randolph Collier, PM randolphcollier57@gmail.com
7 Secretary Frank L B Nicol, PM ffranknicol8@gmail.com
8 Assistant Secretary Victor A Wilson-Clarke, PM wilsonclarkevictor@gmail.com
9 Treasurer Adewale Showers adewaleshowers@yahoo.com
10 Chaplain Austin Cole, PM ausco33@yahoo.co.uk
11 Almoner Victor J O Hastings-Spaine, PM vichastingspaine@gmail.com
12 Jeweller Reginald Guss Smith, PM N/A
13 Architect Leonis O A Martyn, PM leonismartyn@gmail.com
14 Senior Deacon Leslie Gordon-Browne lesliegordonbrowne@gmail.com
15 Junior Deacon Alan S A Benjamin alsambee85@yahoo.com
16 Director of Ceremonies Dennis O Nicol, PM yomienicol@gmail.com
17 Assistant Director of Ceremonies Melvin S A Haffner, PM melvinhaffner@gmail.com
18 Bible Bearer Sydney A Nicol nsyd651@gmail.com
19 Marshall Col(rtd) Alan Benjamin, PM alrodbee@yahoo.com
20 Organist Leslie C Nicol lccnicol@yahoo.co.uk
21 Inner Guard Kenneth Eleady Cole, PM k.eleadycole@gmail.com
22 President of Stewards
23 Stewards
24 Stewards
25 Stewards
26 Stewards
27 Stewards
28 Stewards
29 Stewards
30 Tyler
LODGE SIERRA LEONE HIGHLAND No. 997
Date of Consecration: 23rd May 1906
Regular Meeting Dates: Ist Monday alternate Months
Election Meeting: 1st Monday October
Annual Installation: 30th November (St. Andrews Day)
SUPERVISOR: Bro. Dr. Samura Wilson Kamara
YEAR: 2020 AD
No Rank Name Tel E-mail
1 RWM Bro. Harold Samuels 23279450130 har_old5@yahoo.com
2 IPM Bro. Dephon Carey 23278391925/23288239653 careydephon@yahoo.com
3 Depute Master Bro. Magnus Decker 23279081392 Mag_decker@yahoo.com
4 Substitute Master
5 WSW Bro. Reuben Taylor 447956288103 reutaylor@hotmail.com
6 WJW Bro. Desmond Olu George 23276733733/23288733733 desmond.george@heineken.com
7 Secretary  
8 Assistant Secretary Bro. Gene Bunting-Graden 23279832433 buntinggradeng@gmail.com
9 Treasurer Bro. Raymond R. Johnson 23277940366 kissyraymond9@gmail.com
10 Chaplain Bro. M. B. Coker 23276668592 beorcoker@yahoo.com
11 Almoner Bro. Prince Abayomi .J.Thomas 23276744087/23280858132 princethomase5000@yahoo.com
12 Jeweller
13 Architect Bro. James Roberts 23276600085 juniaroberts2015@gmail.com
14 Senior Deacon Bro. Donald A. Williams 23276914707 donaldwilli2007@yahoo.com
15 Junior Deacon Bro. George A. Rogan 23278928043 rogananton74@gmail.com
16 Director of Ceremonies Bro. O A U  Collier 23276603185 albert.collier@heineken.com
17 Assistant Director of Ceremonies Bro. Samuel Hastings Spaine 23278513331 samuelhastingsspaine@yahoo.co.uk
18 Bible Bearer
19 Marshall Bro. G.E.T Cole 23276618787/23288144113 geraldetcole@gmail.com
20 Organist
21 Inner Guard Bro. Adrian Williams 23276815144 williamsadrian447@gmail.com
22 President of Stewards Bro. S E A Wilson 23276621240 sylwilson@yahoo.com
23 Stewards
24 Stewards
25 Stewards
26 Stewards
27 Stewards
28 Stewards
29 Stewards
30 Tyler Bro. Babafemi .H .A. Johnson 23278711892 bhaaronjohnson11@yahoo.com
LODGE ALBERT ACADEMY No. 1797
Date of Consecration: 1st July 1994
Regular Meeting Dates: 1st Thursday February, April, June, August, October and December
Election Meeting:  August
Annual Installation: 4th October
SUPERVISOR: Bro. Dr. Samura M. Wilson Kamara PM
YEAR:  2020 AD
No Rank Name Tel E-mail
1 RWM Bro. Gerald C D Cole eugerald@gmail.com
2 IPM Bro. Amb. Jongopie S Stevens, PM jongopies@gmail.com
3 Depute Master Bro. Rev. Everett I Macauley, PM evermac1955@gmail.com
4 Substitute Master Bro. Olurunfume S Grant Davies, PM
5 WSW Bro. Crispin M Kaikai – kazkazmitch@gmail.com
6 WJW Bro. Simeon M Jonjo sjonjo@yahoo.com
7 Secretary Bro. Maurice S C Netteh – congnetteh@yahoo.com
8 Assistant Secretary
9 Treasurer Bro. Dr. Wilfred B Gibson brabanxx@yahoo.com 
10 Chaplain Bro. Floyd A P Davies flexisdee@yahoo.co.uk 
11 Almoner Bro. Jenner B C Forde jenner_forde@yahoo.com 
12 Jeweller Bro. David S Kai-Rogers david_kairogers@yahoo.com 
13 Architect Bro. Dr David K Mac-Boimah dkmacboimal@hotmail.com
14 Senior Deacon Bro. Llewellyn A W Greene anielgreene@gmail.com
15 Junior Deacon Bro. Emile R Domingo doningoemile@gmail.com
16 Director of Ceremonies Bro. Shorenkeh C Hazeley DECEASED
17 Assistant Director of Ceremonies Bro. Emmanuel Al-Green eman_algreen@yahoo.co.uk 
18 Bible Bearer Bro. Rev. Everett I Macauley evermac1955@gmail.com 
19 Marshall Bro. Jesse O John olu076605894@gmail.com
20 Organist
21 Inner Guard Bro. Tamba Sepedu
22 President of Stewards Bro. Chief Allieu B Muctarr-Kallay chiefkallay@yahoo.com 
23 Stewards Bro. Rotimi V T hamrollings@yahoo.com 
24 Stewards Hamilton-Rollings, donaldsonnicol@gmail.com 
25 Stewards Bro. Donaldson A Nicol-Wilson
26 Stewards Bro. Arthur Padmore
27 Stewards
28 Stewards
29 Stewards
30 Tyler No address

Leave a Reply